Error. Page cannot be displayed. Please contact your service provider for more details. (5)

Salı , Kasım 13 2018
Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa / BEDEN EĞİTİMİ / Oyuncuyu olumlu yönde motive etmek

Oyuncuyu olumlu yönde motive etmek


Bir çok antrenör, maçı farklı stratejileri kazanmak için gerekli çalışmalar yapabilir ancak çok az antrenör kendine güvenmeyen oyuncularla maç kazanabilir. Kendine güvenen bir takımın hemen bütün farklı hücum sistemlerini uygulayabilir ve farklı savunma sistemleri ile de başarılı olabilir. Bu nedenle anahtar neyi yaptığınızdan çok takımın bunun başarılı olacağına olan inanmasıdır.

Bütün başarılı antrenörlerin bildiği gibi antrenörlük “ X ” ler ve “ O “ ların ötesinde çalıştırdığınız insanların kalplerine ve düşüncelerine ulaşabilmektir. Kendine güvenli bir takım oluşturmak bir antrenörün en önemli görevidir. Güven takımı bir üst seviyeye yükseltecek manevi değerlerin en önemlilerindendir.

Bir an için durun ve aşağıdaki soruların yansıması olarak kendi antrenörlüğünüzü sorgulayın :
- Günlük çalışmalarda oyuncularıma nasıl güven aşılıyorum ?
- Oyuncularımın güvenlerini zedeleyecek şeyler yapıyor muyum ?

Bazı antrenör güven işini şansa bırakarak bir gün mucizevi olarak takımlarının buna ulaşacağını umarken , başarılı antrenörler sürekli olarak günlük çalışmalarda oyuncularına güven aşılayarak bunun gelişmesini sağlarlar. Kendine güven de tıpkı çeşitli savunma  ve hücumlar gibi çalışılarak güçlendirilebilir.

Eğer şimdiye kadar bunu yapmadıysanız , kendine güvenli oyuncular yetiştirmek için aşağıdaki önerileri kendi antrenörlük ve antrenman sisteminize uygulayabilirsiniz.

• Sürekli Olarak Oyuncularınızın Potansiyeline ve Yeteneğine Olan Güveninizi Gösterin :
Sözlerinizle ve hareketlerinizle onların yeteneklerine ve başarılı olacaklarına olan güveninizi gösterin ve söyleyin . Her bir oyuncu için gerçekçi ve ulaşılabilir hedefler
belirleyerek onların bu beklentilerine ulaşmalarına yardımcı olacak şekilde onlara güven telkin ederek yardımcı olun . Kendine güven başarıya ulaşmada çoğu zaman en önemli unsurdur.
              
Bir oyuncu antrenörünün kendisine güvenip güvenmediğini hemen sezer. Bazen oyuncular ne kadar iyi olabileceklerini ve bunun için de onlardaki potansiyeli ortaya çıkartacak kadar sabırlı ve onlara güvenen bir antrenörün gerektiğini anlayamaz.

• Kaliteli Antrenman ve Amaca Uygun Hazırlanmanın Önemini Vurgulayın :
Başarının bedeli kaliteli hazırlık ve antrenmandır.Bu nedenle siz ve oyuncularınız antrenmanlardan en fazla verimi almanın gerekliliğini iyi anlamalısınız. Kaliteli antrenman oyuncularınıza güven duyma hakkını verir, çünkü onlar başarılı olmak için çok çalışmaktadırlar. Burada önemli olan oyunculara, yararlı ve değerli zaman ve enerjilerini bu işe harcadıkları için başarılı olmayı hak ettiklerini onlara anlatmaktır.

• Antrenmanlarda Mümkün Olabilecek Çeşitli “ Maç Durumlarını Canlandırın:
Ne beklediğini bilmek güven oluşturmak için gerekli bir diğer faktördür. Çeşitli maç durumlarını antrenmanlarda canlandırdığınızda, oyuncularınız bu durumlarda onlardan neler beklediğinizi ve nelerden sorumlu olduklarını bilirler, çünkü bunlar önceden antrenmanda çalışılmıştır. Oyuncuların hazırlıklı olmadıkları yada kendilerinden nelerin beklendiğini bilmedikleri durumlarda şüphe ve karışıklık artar. Setin bitmesine bir sayı  kala board’a çizdiğiniz şeyi oyuncular ilk defa görüyor olmamalıdırlar. Antrenmanlarınızı mümkün olabilecek maç sonu pozisyonlarını olduğu kadar, çeşitli hücum ve savunmaları karşı çalışmaları da kapsayacak şekilde düzenleyin.

• Oyuncularınızın Küçük ve Çabuk Başarılar Elde Edebileceği Antrenmanlar ve Alıştırmalar Dizayn Edin:
Şunu bilmelisiniz ki fiziksel becerileri oluştururken aynı zamanda kendine güvende oluşturmaktasınızdır. Öyle antrenman ve alıştırmalar oluşturun ki oyuncular böylece küçük ve erken başarılar elde edebilsin. Onlara ulaşılabilir günlük hedefler belirleyin böylece kendi gelişmelerini görebilsin. Bu amaçla bazı antrenör sezon öncesi programlarında önce nispeten zayıf takımlarla, daha sonra güçlü takımlarla oynayacakları hazırlık maçları ayarlarlar. Bu erken başarı daha sonraki zor dönemlerde ihtiyaç duyacakları güçlü özgüvenin temellerinin atılmasında oyunculara yardımcı olur.

• Oyuncularınıza Yapıcı Şekilde Hitap Edin:
Oyuncularınıza antrenman ve maçlarda yıkıcı değil yapıcı ve onları teşvik eder şekilde hitap ederek yanlışlarını düzeltin. Örneğin “ Arzu, pasların bizi öldürüyor! “ yerine “ Arzu, pas atarken kollarını ileri doğru itersen daha başarılı  olabilirsin ! “ demeye çalışmalısınız . Oyuncularınızı başarısızlıktan uzak tutmak yerine başarıya ulaşmak için onları cesaretlendirin. Çoğu antrenör oyunlarını teşvik edip ödüllendireceği yerde onları hata yapmaktan korkutarak maç kazanmaya çalışmaktadır. Oyuncularınızın hatalarından daha az etkilenecekleri ve iyi yapılan işlerin daha fazla vurgulanacağı hedefler belirleyin.

• Başarısızlığın Korkulacak Değil, Ders Alınacak Bir Şey Olarak Değerlendirildiği Bir Ortam Yaratın:
Hatalar genellikle hayal kırıklığı yaratabildiği halde, oyuncularınız bunları ders olarak algılayarak, bir dahaki sefer için farklı bir strateji veya yaklaşımda bulunmayı bilmelidirler. Hatalardan ders almak oyunculara öğrenmeyi ve kendi oyunlarını düzeltmeyi öğretir. Hata yapan oyuncunuzu hemen kenara alırsanız oyuncu hatanın ölümcül bir şey olduğunu anlar ve çabucak güvenini yitirir. Hatayı ölümcül olarak algılamak, sürekli olarak omuzu üzerinden kenara bakan ve kendi oyununu oynamaktan çok, hata yapmamaya çalışan, gergin ve tedirgin oyuncular yaratır. Hata yapmalarına rağmen oyuncularınızı mümkün olduğu kadar cesaretlendirin ve oyunda tutun

• Hataların Üzerini Örtmek Yerine, Onlardan Bir Şeyler Öğrenmek ve Düzeltmek Üzerine Odaklanın:
Bir hata durumunda, olumsuz bir şey söyleneceği zaman ( negatif feedback ) verilebilecek en iyi tavsiye “ Sandöviç Tekniği” kullanmaktır. Sandöviç Tekniği ; olumsuz bir yargıyı olumlu iki yargı arasına koymaktır (iki pozitif arasına bir negatif). Örneğin, “ bu gördüğüm en kötü sevis karşılama (Manşet) “ demek yerine, sandöviç tekniği kullanarak şöyle ifade edilebilir, “ sıkı çalıştığını görüyorum (pozitif ), ama doğru pozisyon alamadığın için topu pasöre gönderemiyorsun (negatif), çizginin üzerinde kal ve yüzünü topu göndereceğin yöne dön,  bacaklarını kullanarak kuvvet al, kollarını savurma böylece bir dahaki sefere daha kolay topu alabilirsin (pozitif). Sandöviç tekniği size oyuncularınızın güvenini kırmadan yapıcı eleştiri yapma imkanı verir. Oyuncular hatanın kendisiyle uğraşmak yerine ondan ders almak üzerine odaklanırlar.

• Büyük Maçlara ve Önemli Durumlara “ endişe “ yerine “ meydan okuma “ şeklinde yaklaşın :
Maçın önemi ne kadar artarsa ve stresli durumlar oluşursa, bir antrenör olarak sizinde o kadar kendinden emin, sakin ve kontrollü görünmeniz gerekir. Oyuncularınız bunu sezecek ve sizin güveninizden besleneceklerdir. Onlar doğal olarak bu büyük maça kilitlenecek ve sakin olmak için sıkça size bakacaklardır. Bu nedenle stresli ve büyük maçlara, kazanılması gerekli, ölüm kalım mücadelesi gibi değil, bir heyecan ve meydan okuma vesilesi olarak bakılmalı ve oyunculara da böyle gösterilmelidir. Bu gibi durumlarda onlara başarıyı hak edecek kadar çalıştıklarını hatırlatın.
Başarının anahtarı nedir bilmiyorum ama başarısızlığın anahtarı herkesi memnun etmeye çalışmaktır. 

Bill Cosby
         
Barbaros Çelenk
H.Ü. SBTYO


Hakkında yahya YALCiN

Cevapla