Error. Page cannot be displayed. Please contact your service provider for more details. (26)

Çarşamba , Ağustos 23 2017
Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa / BEDEN EĞİTİMİ / PERFORMANS ÖDEVLERİ / Egzersizin Faydaları ve Günlük Hayattaki Önemi

Egzersizin Faydaları ve Günlük Hayattaki Önemi


 

        

Egzersizin Faydaları ve Günlük Hayattaki Önemi
Yaptığınız diyette her şey bir yana dursun, egzersiz ilk sırada gelmektedir. Sadece kilo vermek amaçlı değil, zayıf bir beden ve sağlıklı bir vücudunuz olsa bile egzersiz formunuzu korumanızda en gerekli etmendir. İşe en basitinden yürüyerek başlayabilirsiniz. Ya da yüzmeye gidin, merdiven inip çıkın, koşun, dans edin.

egzersizin beden ve kas sağlığı için önemi, egzersizin vücuda faydaları, yararları,

Bunları düzenli bir şekilde yaparak bünyenize kazandırdıktan sonra bu egzersizler sizin yaşam tarzınız haline gelecektir. Fakat zinde kalmak uğruna kendinizi zorlayacak hareketlerden de kaçınmanız şart. Özellikle kalp sağlığınıza dikkat etmeniz gerektiğini vurgulamak isteriz.
Egzersiz, vücut fonksiyonlarını dengeleyeceği gibi psikolojik yapınıza katkıda bulunur, fiziki görünüşünüz ve metabolizmanız açısından da son derece yararlıdır. Bu nimetlerden faydalanmanın yolunun düzenli egzersizden geçtiği unutulmamalı…
Hangi İş, Ne Kadar Enerji?
Bir insan oturarak saatte 72 kalori harcar. Dinlenerek ve uzanarak bir saatte 60 kalori harcamaktadır. Ayakta durmak yorucu olduğu kadar enerji de sarfettirir bize. Tam bir saat ayakta kalmamız demek, 84 kaloriye denktir. Konuşmak da aynı oranda kalori kaybettirir bize. Televizyon seyretmek, beyin fonksiyonlarını çalıştırdığı gibi, bize tam saatte 80 kalori kaybettirir. Okuma- yazma ise 84 kaloriye bedeldir.

Bilgisayar başında oturmanın fazlası gözlerimiz için sakıncalı olsa da, bu bize bir saatte tam 100 kalori kaybettirir. Kıyafet değiştirmek, giyinmek- soyunmak bize saatte 134 kalori kaybettirir. Çamaşır asmak hiç bu kadar işe yaramamıştı. Bir saati tam 270 kaloriye bedel. Toz almak 160 kalori kaybettiriyor ve temizlik yapmak spor yapmak gibi adeta. Duş yapma 252 kalori kaybettiriyor ve suyun tadı kalorileri yakarak çıkıyor. İşte günlük işlerimiz bizden neler götürüyor bakın…

Vücut Egzersiz Hareketleri
• Ev ortamında, oturduğunuz yerden iş yapmanız yerine ayağa kalkıp birkaç dakika ev içerisinde yürümeniz, size senede tam 2 kilo kaybettiriyor. Hala oturuyor musunuz?

Vücut Egzersiz Hareketleri

• Ev işleriniz size külfet gibi görünmesin. Ne kadar hızlı yaparsanız, o kadar kalori yakarsınız. Emin olun ki 10 dakika etkili spor yapmış kadar oluyorsunuz.
• Vücut fırçalarını kullanın. Ölü derilerinizden kurtulurken, kan dolaşımınız da hızlanacaktır. Bu ufak ayrıntıları göz ardı etmeyin.
• Kumdan faydalanın. Kumsalda yürüyüş yapmak emin olun sokak yürüyüşünden bin kat yararlı. Kumda çıplak ayak yürümek daha zor olacağı için enerji kaybedeceksiniz.
• Güneş kremi sürmek, masaj yapmak, kol kaslarınızı harekete geçiren büyük etmenler. Bu yaz durmak yok…
• Suyun içinde egzersizi deneyin bir de. Havuzdayken, su içerisinde yapacağınız egzersiz hareketleri, daha çabuk kalori yakmanıza yardımcı olacaktır.
• Müzik dinlerken dans edin. Egzersizlerinizi müziğe göre uygulayın. Hareketli parçalar eşliğinde motivasyonunuz tavan yapacak.
• Bünyenizi spora alıştırırsanız, emin olun hareket etmek size zor gelmeyecek aksine zevk alacaksınız.
• Kıpır kıpır olun ve vücudunuzu hareket ettirin. Oturduğunuz yerde dahi bacaklarınızı, kollarınızı hareket ettirin ve bu sayede hareketi sevmeyen kişilerden 2400 kalori daha fazla yakacaksınız.
• Ayakta durmanız size %5 daha fazla kalori yaktıracaktır.
• Kahkaha atmak, hem de içten ve neredeyse yarım saate yakın gülmek… Bunun ne gibi bir etkisi olduğunu merak ediyorsunuzdur eminim. Yüz ve karın kaslarınız inanılmaz derecede çalışıyor

Egzersiz Öncesi ve Sonrası Beslenme

Beslenme, yaptığınız sporun etkisini göstermesi için ve çok fazla hareket etmeseniz dahi vücudunuzun kendini koruması açısından büyük önem taşır.
Hafif çaplı bir spor ya da daha ağır hareketler yapıyor olun, her durumda vücudunuz, kaslarınızda bulunan glikojeni arayacaktır. Bunun için de yeterince karbonhidrat almanız gerekmektedir. Vücudunuzun glikojen ihtiyacını direk şekerden değil, karbonhidratlarda bulunan kırılmış şekerden sağlamanız gerekir.

Egzersiz Öncesi ve Sonrası Beslenme

Egzersiz yapmadan önce ise, ağır ve yağlı yiyeceklerden uzak durmalısınız. Eğer ki, ağır bir yemek yediyseniz, 2- 3 saatinizi sindirebilmeniz için ayırın.
Sporun bir saat öncesinde karbonhidratlı bir şeyler atıştırın ve ya için.
Taze meyve suları, birkaç dilim ekmek, bir kase az yağlı yoğurt mükemmel bir mönü.
Egzersiz öncesi mutlaka su için. Egzersiz esnasında susamanızı önlemiş olursunuz ancak çalışırken de suyu ihmal etmeyin.
Egzersiz sonrasında da bir şeyler yemeniz iyi olacaktır.
Biraz protein ve onun hemen hemen 3 katı kadar da karbonhidrat almanız, kaybettiğiniz enerjiyi size sağlayacaktır.

 Göbekte yağlanma nın önlenmesinde kalori miktarımı, yoksa içerik mi önemli?
Aslında kimimize göre kalori miktarı, kimimize göre de içerik önemli. Fakat Diyabet Merkezinin 2007 yılında yaptığı bir araştırmaya göre günümüz koşullarında her ikisinin de önemli olduğu ortaya çıkmış. Bu araştırma, vücutlarında insülin direnci gelişmiş, ailesinde diyabet geçmişi olan, 62 yaş dolayında 11 obez katılımcı üzerinde uygulanmış. Aynı kaloriye sahip, fakat farklı besin ögeleri içeren üç ayrı beslenme programı hazırlanmış.

Göbekte Yağlanma

Bu beslenme programları;
• Aşırı karbonhidratlı beslenme programı
• Aşırı doymuş yağ beslenme programı
• Akdeniz tipi diyet
Katılımcılar, 1600 kalorilik ve 4 öğüne bölünmüş bir programı 28 günboyunca uygulamışlar. (Öğün başına 400 kal) Bu katılımcıların uygulama sonucunda kilo ve yağ değişimleri olmamış. Ancak bunun yanı sıra, aşırı oranda karbonhidrat alımı söz konusu olduğu zaman, yağların göbek bölgesinde toplandığı gözlenmiştir.
Ayrıca yüksek karbonhidratla beraber alınan tekli doymamış yağların, vücuttaki insülin değerini dengelediğini ve göbek bölgesi yağlanmasını yavaşlatarak o bölgeyi koruduğu görüşünü de savunmaktadırlar. Bunun gibi bir çok çalışma vardır ve hepsinde tekli doymamış yağların insülin metabolizması üzerinde olumlu etki yarattığı düşünülmektedir.(uygulama sürecinde zeytin, bitter çikolata, avokado, çekirdek, ceviz, zeytinyağı gibi tekli doymamış yağlar kullanılmıştır.)

Yağlanma Aslında Sizin Hâkimiyetinizde.. Nasıl mı? Tabi ki SED sayesinde…
SED yöntemi, sıkılaştırma amacıyla diyet ve egzersiz içerikli bir uygulamadır. Memorial Hastanesi uzmanları, vücudunuzdaki yağlanmanın önüne geçebilmeniz için bu uygulamayı tavsiye ediyorlar. Sıkılaştırma; vücuttaki kasları harekete geçirmek adına yapılan kuvvetlendirme hareketlerinin yapılmasıyla sağlanmaktadır. Egzersiz; aerobik hareketlerin yağ yakma amacıyla uygulanmasıdır. Diyet ise, Akdeniz tipi beslenme programı sayesinde, doymamış yağların az olduğu bir uygulama eşliğinde gün başına alınan enerjiden 100 kal kısıtlamaktır.
Aşırı bir karbonhidrat alımı yerine, daha düzenli öğünleri seçmek ve karışık karbonhidrat diye anılan tahıl ürünlerini tercih etmek en mantıklısı olacaktır.

Zeytinyağı ve kanola yağı, yemek ve salatalarınız için daha uygunolabilmektedir.
Öğünler arasında bir şeyler atıştırmak yerine ceviz, fındık tüketilebilmektedir.
İnsülin Dengesizliği Göbek Yapar Çünkü…
Bu hormonun kandaki seviyesi son derece önemlidir. Çünkü kan şekerini kontrol ederek düzenini sağlamaktadır. Bu metabolizma bozulduğu anda beraberinde kan değerleri de düzenini kaybeder, daha çok da bel ve karın bölgesinde yağlanmalara sebep olurlar. Ve devamında alınan karbonhidrat da bu sebeple vücudu olumsuz etkilemektedir.

Sağlıklı Zayıflama Yöntemleri

Zayıflamak isteyen her bayan öncelikli olarak görünümünü değil sağlığını düşünmelidir. Zayıflamak için dünya genelinde bir çok yöntem geliştiriliyor. İlaçlar, kapsüller ve bir çok diyet programı kadınların zayıf bir vücuda sahip olmaları için araştırılıyor. Fakat halk arasında dolaşan doğru bilinen ve yanlış bilinen bir çok bilgi vardır. Bu yazımızda size sağlıklı zayıflama yolları hakkında doğru bilinen ve yanlış bilinen maddeleri açıklayacağız.

Sağlıklı Zayıflama Yöntemleri

Tavsiyelerimizi mutlaka dikkate alırsanız hızlı bir şekilde sağlıklı yaşamsürdürebilecek ve aynı zaman da sağlıklı diyet uygulayabileceksiniz.

Zayıflama tedavisinde ilaç kullanımının tek başına etkili olduğu dile getirilir. Fakat tek başına ilaçlar ve kapsüller kesinlikle etkili değildir. Sağlıklı bir yaşam ve zayıf bir vücut için tüm alışkanlıklarınızıda değiştirmeniz gerekiyor. Halk arasında doğru bilinen diğer bir madde ise sadece sporun ve yürüyüşün aşırı kiloları ortadan kaldırdığı düşünülmektedir. Sadece spor yapmanız günlük yediğiniz kalorili yiyecekleri dahi eritmeyecektir.

Mutlaka sebzeli ve kalori miktarı az olan yiyecekler yiyerek günlük kalori alımınızı çok az bir seviyeye indirmeniz gerekir. Sebzeli yemeklerin kalori oranı düşüktür. Fakat dünyadaki her sebzenin kalorisinin düşük olduğu henüz kanıtlanmamıştır. Bu nedenle tükettiğiniz besinler hakkında önceden araştırma yapmalısınız.

Sağlıklı ve uzun bir yaşam için neler yapmalıyız?
Yaşam kalitenizi artırmak ve sağlıklı uzun bir ömüre sahip olmak için nasıl beslenip günlük yaşamımızda nelerden uzak durmalıyız?

Sağlıklı ve uzun bir yaşam için neler yapmalıyız?

İşte size uzmanlardan Sağlıklı ve uzun bir yaşam için neler yapmalıyız sorusunun yanıtları..

Sağlıklı ve uzun bir yaşam için Doğru Beslenin..
Sağlıklı yaşan için en önemli etkenlerden birisi beslenmemize dikkat etmemizdir.Yediğimiz gıdalarda sebze ve meyvelerin tazeliği çok önemlidir.Doğal ortamda hormonsuz katkı maddesiz büyüyen meyve sebzeleri tercih etmeliyiz.Kurutulmuş meyvelerden de yararlanırken güvenilir ortamda üretimine dikkat etmeliyiz.Bakliyat ve tahıllarda çok önemlidir. Bunları en doğal şekliyle yemeye çalışmalıyız. Katkısız kahvaltı gevrekleri, bulgur ile yapılan besinler, tam ekmek, ev makarnaları, dövülmüş tahıllar sağlığınız açısından oldukça faydalı besinlerdir. Ayrıca uzun yaşama diyetinde mutlaka bakliyat bulunması gerekiyor. Öğünlerinizde ihtiyacınız kadar nohut, mercimek, fasulye ve bezelye bulundurmanız gerekiyor.

Sağlığınız açısından kızartmalarla aranızı açmanız şart! Özellikle önceden kızartılarak dondurulmuş hazır yiyeceklerden kesinlikle uzak durmaya bakın. Evde dahi yapsanız, yağda kızartmaları mümkün olduğunca azaltmalısınız.

Yaptığınız yemekler için de yağ seçerken tercihinizin genelini zeytinyağından yana kullanın. Zeytinyağı, sağlığınız ve güzelliğiniz için tek hazinedir.
Haşlanmış sebzelerin ve buharda yapılmış yemekler her zaman için daha sağlıklıdır. Tabi vitamin ve minerallerin ölmemesi açısından aşırı haşlamamak en doğru olanıdır. Barbeküde, ızgarada ve ya yanmış yiyeceklerden de uzak durmanız yararınıza olacaktır. Yiyeceklerin yanmış kısımlarını mutlaka temizleyin.

Sağlıklı ve uzun bir yaşam için 3 Beyazdan Uzak Durmalısınız
Hayvansal proteinleri çok almamaya dikkat edin. Aşırı yağlı et, tam yağlı süt ürünleri, derisi alınmış tavuk vb besinleri çok tüketmek bazen sakıncalı olabiliyor. Çünkü bir erkeğin ortalama günde100 gr, bayanın ise 50- 75 gr proteine ihtiyacı vardır. Bu ise; 3- 4 köfte kadar et, balık ve tavuk anlamına gelmektedir.
Ana öğünleri olduğu gibi, ara öğünleri de atlamamaya özen gösterin.
Kahvaltınızı kısa bir zaman dilimi içerisine sokmayın ve sakin, yavaşça sindirilen, protein alabileceğiniz bir kahvaltı seçin.

Sabah kahvaltılarınızda çeşit olmasına özen gösterin. Yağsız sütle karıştırmış olduğunuz kahvaltı gevrekleri, kuru meyveler, ceviz, yoğurt ve taze meyvelerden mutlaka faydalanın.
Konserve edilmiş ve tuzlu yiyeceklerden, unlu gıdalar, cips, paketlenmiş yağlar, aşırı şekerli hazır gıdalardan uzak durun.Ara öğünleriniz için erik, birkaç ceviz, az yağlı yoğurt, kuru kayısı, fındık ya da badem tercih edin.
Mümkün mertebede az şeker ve tuz tüketin. Şeker ve tuz, yaşlandırma etkisi olan maddelerdir.
Klasikleşmiş gibi görünen ama yaşam felsefemizin ana kuralı olması gereken “3 beyazdan uzak durun” kuralını ihlal etmeyin. (beyaz ekmek vb unlu mamuller, şeker ve tuz)
Kafein içeren yiyecek ve içecekleri az tercih edin. Günde en ideali 2 kahvedir.
Alkol kullanmamanız her ne kadar sizin için en doğru seçenek olsa da, kullanmak istediğiniz takdirde kararında bırakmanız da yeterli olacaktır.

Suyu bol miktarda için. Yemeklerde değil, aralarda tercih edin..
Sağlıklı ve uzun bir yaşam için Organik Besinlerden Vazgeçmeyin
Yeşilliklerin yiyeceklerinizde bol miktarda olması, her zaman sizin yararınızadır. Maydanoz, dereotu, nane, tere, tarhun vb diğer yeşillikleri de bol miktarda tüketin, yemekleriniz ve yapacağınız yeşil mevsim salatalarınızda bulundurmayı ihmal etmeyin.

Sağlıklı ve uzun bir yaşam için organik yiyecekler tüketmeye önem verin. Yiyeceklerin daima koyu renklilerini ve taze olanlarını tercih edin.
Günde 3 öğün ve her öğünde aşırı beslenmeye çalışmak yerine, sık öğünler halinde ve her öğünde azar azar olacak şekilde beslenin. Hem midenizde hazmı kolay olur, hem de çabuk acıkmayı önlemiş olursunuz. Fakat, çeşitli sağlık problemleriniz varsa (örn; kalp- damar hastalıkları, şeker hastalığı, hipertansiyon, gut hastalığı vb.) doktorunuzun veya iyi bir diyetisyenin yardımını alarak durumunuza uygun bir beslenme planı seçin.
Çay tercih ederken de bitki çaylarının mucizevî yararlarını sakın es geçmeyin. Daima, ada çayı, ıhlamur, yasemin çayı, nane çayından faydalanın. Aşırı demli ve ya beklemiş çayların zararlı olduğunu unutmayın. Siyah çay ve yeşil çayı da dengeli tüketmeye çalışın.


Hakkında yahya YALCiN

Cevapla