Error. Page cannot be displayed. Please contact your service provider for more details. (5)

Pazartesi , Temmuz 23 2018
Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa / BRANŞLAR / ATLETİZM / Milli Atletimiz Nevin YANIT Barcelona’dan YANIT verdi. Milli sporcumuz 100 metre Engell’ide Avrupa şampiyonu oldu…

Milli Atletimiz Nevin YANIT Barcelona’dan YANIT verdi. Milli sporcumuz 100 metre Engell’ide Avrupa şampiyonu oldu…


İspanya’nın Barcelona kentinde devam eden 20. Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda Türkiye ikinci altın madalyasını kazandı. Kadınlar 10 bin metrede Elvan Abeylegesse’yle sevinen Türkiye kadınlar 100 metre engellide müthiş bir yarış çıkartıp ‘altın kız’ olan Nevin Yanıt’ı alkışladı. Bu dalda tarihte ilk kez bir milli atlet final koşarken 24 yaşındaki sporcu, 12.65′le hem Avrupa Şampiyonu unvanını aldı hem de Türkiye rekoru kırdı.

BARSELONA – Nevin yarı finalde ilk seride koştu ve 12.71’lik derecesiyle serisinde birinci oldu. 16 sprocu arasında en iyi dereceyi yapan ve madalyanın sinyalini veren Mersinli sporcu yine bir ay önce Barselona’da kırdığı Türkiye rekorunu da üç salise geliştirdi. Finalde üçüncü kulvarda start alan Nevin varış çizgisine kadar üstünlüğünü korudu ve 12.65 koşan İrlandalı Derval O’Rourke’la 12.68 koian Alman Carolin Nytra’yı geride bıraktı.

“RESMEN DELİRDİM”
İspanya’nın Barcelona kentinde devam eden 20. Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda bayanlar 100 metre engellide Nevin Yanıt altın madalya kazanarak, bu branşta ilk madalya kazanan Türk atlet olarak bir ilke imza attı.

Şampiyonada, 100 metre engelli seçmelerinde ve yarı finalde yaptığı yarışları da birinci olarak tamamlayan Nevin, finalde de rahat bir birincilik elde etti. 2. olan İrlandalı Derval O’Rourke’ye 2 salise fark atan Nevin, 12.63’lük dereceyle yarı finalde geliştirdiği 12.71’e indirdiği Türkiye rekorunu bir kez daha kırdı.

İlk defa bir Avrupa Şampiyonası’nda piste çıkan Nevin, yarışın ardından kendini yerlere atarak büyük bir sevinç yaşarken, saha içinde Türk bayrağı ile attığı tur tüm stat tarafından uzun süre ayakta alkışlandı.

Nevin, Türk basınına yaptığı açıklamada, “Resmen delirdim. Gerçekten çok büyük bir mutluluk. İstediğim, hayal ettiğim şeydi. İnanmayacaksınız belki, ama 12.63 diye bile yazmıştım. Piste çıkarken de (ben yapacağım) dedim” dedi.

“Tabi ki derece için değil altın madalyayı kazanmak için çıktım ve ekranda Nevin Yanıt yazınca deliye döndüm” diyen 24 yaşındaki Türk atlet, “Gerçekten çok güzel bir mutluluk, bunu hak ediyordum, çok çalıştım. Ne olursa olsun pes etmedim, yılmadım. Emeğimin karşılığını aldım. Onun için şükrediyorum, anne baba sizi çok seviyorum” ifadelerini kullandı.

Oldukça heyacanlı ve halen altın madalyanın şokunda olduğu gözlenen Nevin, “Yarış bittiğinde kazandığımı bilmiyordum. O an sadece finish çizgisini geçmeyi düşünüyordum. Gerçekten şu anda bile ben ne yapmışım diyorum. Hayalim çıkıp çizgiyi önde bitirmekti, daha sonra orada ismimi görünce, Cüneyt hocanın havaya fırladığını görünce ve Türkiye bayrağı gelince bir şeyler yaptığımı anladım. İsmimi görünce tamam benim dedim” şeklinde konuştu.

Nevin, açıklamalarına şöyle devam etti: “Hayalim oldu, hayalimdeki derece oldu. Kendimi çok daha iyi yerlerde görebiliyorum. Keşke şu anda Dünya Şampiyonası yapılsaydı. Hiçbir şey hatırlamıyorum. Sanki rüyadaymış gibiyim. Ben yarın haberleri görünce inanırım. Sanki öğle uykusuna yatmışım kaldıracaklar gibi.”
Yarışa, antrenörü Cüneyt Yüksel ve eşinin hediye ettiği ay yıldızlı kolye ile ay yıldızlı küpeler ve kırmızı beyaz ojeler ile çıkan Nevin, “Evet, herşeyimle bu finale hazırdım. Türkiye’ye bu yakışırdı ben de altın madalyayı aldım geliyorum” dedi.

FENERBAHÇE SPORCUSU
16 Şubat 1986 İçel doğumlu olan Nevin, 2007 yılında Macaristan’ın Debrecen kentinde yapılan 23 Yaş Altı Avrupa Şampiyonasında birinci oldu. Aynı yıl Tayland’ın Bangkok kentindeki Dünya Üniversite Oyunları’nda gümüşter kaldı. 2007 Dünya Atletizm Şampiyonası’nda yarı final koştu. 2008 Pekin Olimpiyatları’nda bir kısa mesafe dalında yarı finale kalan ilk Türk atlet oldu. Nevin, 2009 Akdeniz Oyunları’nda altın madalya kazanmıştı. 2008′den beri Fenerbahçe’de spor yapan genç sporcu Cüneyt Yüksel’le çalışıyor. (Radikal)


Hakkında yahya YALCiN

Cevapla