Error. Page cannot be displayed. Please contact your service provider for more details. (8)

Salı , Eylül 25 2018
Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa / BRANŞLAR / BESLENME / Fazla kilolardan kurtulmak elinizde

Fazla kilolardan kurtulmak elinizde


30-60 dakika boyunca ortalama bir tempoda yürümek vücudunuzda depolanan yağları yakar ve metabolizmanızı hızlandırır. Her gün 1 saat yürümenin kalp rahatsızlıklarına , göğüs kanserine ve diyabete iyi geldiği biliniyor. Günlük tempomuz ne kadar yoğun olursa olsun 1 saatimizi yürüyüşe ayırmak sizin elinizde.

Vücut ağırlığı çoğunlukla aldığınız kalorilerle yaktığınız kalorilerin dengesiyle ilgilidir. Kilo vermek istiyorsanız aldığınız kalorileri azaltıp yürüyüşleri arttırmanız gerekiyor.

Kalori ve Kilo

500g yağ 3500 kaloriye eşittir. Haftada 500g vermek için yediklerinizden 3500 kalori daha fazla yakmanız gerekir. Bunu yediklerinizi azaltarak veya egzersizlerinizi yeterli seviyede arttırarak yapabilirsiniz. Haftada yarım kilo vermek yeni başlayanlar için mantıklı bir hedef olur. Eğer hızlı ve disiplinli bir diyete girecekseniz bu hedefi 1 kiloya çıkarın. egzersizlerinizi arttırıp yediklerinize de dikkat ederseniz 7 günde 500g vermek çok kolay olacak. Hedefinizi belirleyin ve kararlı olun.

Kilonuz x mesafe = yürürken harcanan enerji. Harcadığınız zaman mesafe kadar önemli değildir. Ancak 1km mesafeyi 15 dakika daha hızlı yürürseniz daha fazla kalori yakıyor olacaksınız. Yeni başlayanlara tavsiyemiz en başta hızınızı değil mesafeyi arttırın.

Çok yavaş yürüyerek daha fazla kalori yakabilirsiniz çünkü hızının düşük olduğu için momentumunuz sizi itmez ve her adımda durup yeniden başlıyormuşsunuz gibi bir etki olur. Öteki taraftan hızlı yürürseniz kollarınız da dahil olmak üzere çoğu kas grubunuz daha fazla çalışır ve daha fazla kalori yakmış olursunuz. Koşmak yürümekten daha fazla kalori yakmanıza neden olabilir çünkü ağırlığınızı ileri itmenin yanında bir de yukarı ve aşağı oynatma hareketi vardır.

Hep daha ileriye

Her zaman daha fazla koşmayı hedefleyin, böylece daha fazla kalori yakabilirsiniz. Kendinizi daha uzağa koşmak için motive edin. Hızın mesafeden sonra geldiğini unutmayın. Fazladan birkaç dakika yürümekle daha fazla kalori yakabilirsiniz.

Uyurken kalori yakmak

Günün her saatinde ve uyurken vücudunuz kalori yakabilir. Bunu kas dokusu kazanarak yapabilirsiniz. Vücudunuza kas dokusu kazandırdığınıza metabolizmanız hızlanır ve dinlenirken yaktığınız kalori miktarı artar. Burada barbar Konan kaslarından bahsetmiyoruz; bacaklarınızı, kollarınızı ve üst vücudunuzu biraz geliştirmek yeterli olacaktır.

Yeni başlayanlar: Yürüyüş mesafenizi ve zamanını arttırarak bacak kası yaparsınız. Yürüyğşe ayırdığınız zamanı arttırmaya çalışın.

Uzun zamandır yürüyüş yapanlar daha fazla kas dokusu kazanmak için yürüyüş stillerini değiştirmelidir.
Yürüyüşlerinize arkadaşlarınızla çıkın!

Eski hesaplar

Bir gofret 4km yürüyüşe bedeldir. Bir hamburger de 12km yürüyüş eder. Aslında hesap çok basit: Eğer aldığınız günlük kalori kadar kalori yakamıyorsanız kilo veremezsiniz.
Bir çoğumuz bir günde ne kadar kalori aldığımızın farkında değiliz. Bunun için bir yiyecek günlüğü tutup hem yediklerinizi takip edebilir hem de kalorilerinizi hesaplayabilirsiniz.
- Sevdiğiniz yiyecekleri kesmenize gerek yok ancak porsiyonlarınızı küçültmelisiniz.
- Aburcuburları sebze ve meyvelerle değiştirmeye çalışın.
- Günde en az 5 porsiyon meyve ve sebze tüketmeye çalışın.
- Unutmayın, restoranlarda önünüze gelen porsiyonlar genellikle yemeniz gerekenden 2 kat daha fazladır. Yemeklerin arkanızdan ağladığı zamanlar çok geride kaldı. Doyduğunuzu hissettiğiniz an yemeyi bırakın veya siparişlerinizi yarım porsiyon olarak isteyin.
- Kilo vermek için yapacağınız değişiklikler gerçekçi ve hayat boyu sürdürebileceğiniz şekilde olsun. Böylece açlık çekip 1 hafta sonra pes etmenize gerek kalmaz.
- %50-70 kalp atış hızınızda 30-60 dakika kadar çalışmanız gerekiyor.
- İlk 5-10 dakika sizi zorlamayacak bir tempo tutturun.
- Başlamadan önce yapacağınız esneme hareketleri yararlı olacaktır.
- 1 saat sonra yürüdükten sonra kendinizi bir yarım saat daha yürümek için zorlayın.
- Kilo vermek istiyorsanız haftada en az 4 gün yürümelisiniz.
- Yürümediğiniz günlerde ağırlık çalışması veya egzersiz yapabilirsiniz.


Hakkında yahya YALCiN

Cevapla