Error. Page cannot be displayed. Please contact your service provider for more details. (25)

Salı , Kasım 13 2018
Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa / BRANŞLAR / HENTBOL / Hentbol Oyun Kuralları

Hentbol Oyun Kuralları


HENTBOL OYUN KURALLARI

OYUN SAHASI:
Tam boyutlu hentbol sahası, uzun kenarı 40 metre, kısa kenarı 20 metre uzunluğunda olan bir diktörtgen biçimindedir. Uzun kenarlar hentbol sahasının kenar çizgilerini, kısa kenarlar ise kale çizgisini oluşturur.

Hentbol sahası, kale çizgilerine paralel bir orta çizgi ile ikiye bölünen bir oyun sahasından ve iki kale sahasından oluşur. Saha ölçüleri ve zemin bir takımın üstünlüğüne yol açacak bir şekilde değiştirilemez.

Emniyet alanı, kenar çizgileri dışından en az 1 metre, kale çizgisi dışından ise en az 2 metre uzaktadır.

Kale :üzerinde bulunduğu kale çizgisinin tam ortasına yerleştirilmiştir. İçten içe 2 metre yüksekliğinde ve 3 metre genişliğindedir. Bir üst direkle birbirine bağlanan kale yan direkleri, yere sağlamca tutturulmuştur. Kale direklerinin arka kenarı, kale çizgisinin dış kenarıyla aynı çizgidedir. Yan direkler ve üst direk 8 cm x 8 cm boyutlarında ve aynı maddeden yapılır. Yan direklerin ve üst direğin dört yanı, arka planda da belli olacak şekilde birbirini takip eden iki ayrı renkteki şeritlerle boyanır. Yan direklerle üst direğin birleştikleri yerdeki şeritler aynı renkte ve bitişik olup, her ikisi de 28 cm uzunluğundadır. Diğer şeritler ise 20 cm uzunluğundadır. Kale, topun geriye dönmesini engelleyecek şekilde bir ağ ile donatılmıştır.

9 metre olan serbest atış çizgisi, çizgilerin arasındaki boşlukları 15 cm olan kale sahası çizgisine 3 metre uzakta ve paralel olan kesik bir çizgidir.

7 metre çizgisi; 1 metre uzunluğunda olup, kenar çizgilerinin arasında, tam orta yerde bulunur ve kale çizgisinin arka yüzünden uzaklığı 7 metredir. Bu çizgi, kale çizgisine paraleldir. Kalecinin sınır çizgisi 15 cm uzunluğunda olup, kenar çizgilerinin arasında tam orta yerinde bulunur. Kale çizgisinin arka yüzünden uzaklığı 4 metredir ve kale çizgisine paraleldir.
Orta çizgi, iki kenar çizgisinin orta noktasını birleştiren ve sahayı ikiye bölen çizgidir. Orta çizginin her iki yanında 15 cm uzunluğunda, orta çizgiden 4.5 metre uzaklıkta ve her iki takım oyuncularının giriş, çıkışları için düzenlenmiş olan kenar çizgiye paralel çizgilere, değişme çizgileri adı verilir. Hentbol sahasındaki tüm çizgiler sınırladıkları sahayı içine alırlar. Çizgiler çok belirgin biçimde çizilmiş olup 5 cm genişliğindedir. İç kale çizgilerinin kalınlığı, kale direkleri kalınlığında, uygun olarak çizilip 8 cmdir.

OYUNCULAR:
Hentbol oldukça hızlı oynanan bir spor dalıdır.Her takım bir kaleci ve 6 oyuncu olmak üzere yedi oyuncu ile sahaya çıkar. Bir takım en fazla oniki oyuncudan teşekkül etmiştir. Takımlar kurallara uygun olduğu müddetçe sınırsız oyuncu değiştirme hakkına sahiptir. Oyuncular sahanın istedikleri yerinde oynama hakkına sahiptir. Gol sahası içinde oynama hakkı sadece kaleciye verilmiştir.

OYUN KURALLARI :
Top 32 parçalı ve oynanan kategoriye göre farklı boyut ve ağırlıktadır. Bir saha oyuncusu elindeki topla diripling yapabilir, yada aldığı topla 3 adım atabilir ve pas verebilir yada aldığı topla üç adım atıp topu yere birkez çarptırdıktan sonra bir kez daha üç adım atabilir ve sonrasında şut yada pas atabilir.i Yere vurdurarak aldığı yada sürdüğü topu tutup bir kez daha yere vuramaz.. Topa diz altı dahil vucudunun heryeri ile dokunabilir . Kale sahası yalnızca kaleciye ait bir yerdir. Oyuncular bu alana giremez. Kaleciler bu alan içinde topa her şekilde ve tüm vücudu ile müdahale edebilir. Bu alanda duran yada yuvarlanan toplara saha oyuncuları müdahale edemezler.

HAKEMLER: Karşılaşma iki hakemle yönetilir. Hakemler sahada biri kale sahası gerisinde, diğeri ise orta sahaya yakın ve eşinin çaprazında durur. Bu hakemler genellikle aralarında belirledikleri zaman aralıklarında, serbest atış,yedi metre yada gol sonrasında pozisyonlarını değiştirirler. Hakem bir oyuncuya en fazla üç kez 2 dakika zaman cezası verebilir. Bu üçüncü kez verilen iki dakikayı oyun gereği diskalifiye izler. Oyun kurallarının belirlediği biçimlerde yapılan hatalar sonucu bu cezaları doğruda diskalifiye ve ihraç olarak da verebilir.Oyuncular bu sürede yedek bankına çıkarak bu sürenin geçmesini bekler ve takım bu esnada eksik oynamaya devam eder.(ihraç edilen oyuncunun yerine kimse giremez)


Hakkında yahya YALCiN

42 yorum

 1. çok sağolun da oyun süresi ve devreleri niy yazmadınız. ve 7 metre atışlarını. yinede sağğooollluuunnn

 2. çokkkk güzelll

 3. bedenden 100 alacağım

 4. inşallah enes :) ders notlarına iyi çalıs

 5. tesekkurler…

 6. oyun süresi 1 yarı 30 dk

 7. çoook tşk benden prf wardı yaptı çok saolun

 8. saolun çok güzel yapmısşınız (emeğe saygı)

 9. saulun mükemmel olmuş (emeğe saygı)

 10. biz teşekür ederiz başarılar…

 11. saolun çoq teşekür ederim bu site olmasaydı 100 alamazdım

 12. çok teşekkürler gerçekten işime çok yaradı:D

 13. saolun çok güzel olmuş elinize sağlık

 14. Çok güsell bedenden iyi puan alırım inşallah

 15. ÇOK ÇOK ÇOK BEĞENDİM TEŞEKÜRLER:)

 16. gerçekten çok çok çok çok güzel olmuş

 17. berkan sürmeli

  beden performansından yüz alcam :D %100

 18. ya ben oyunun madde madde kurallarını arıyorum

 19. yaaa güzelde ben oyun kurallarını madde madde ariyrm ayni yağmrn gibi

 20. değilmi yağmr doğru sölemiomuyum ayni madde madde :9

 21. ya ne biçim verilmiş kurallar deftere yazamıyorum

 22. iremnur yarma 4 b

  gerçekten çok güzel ihşallah

 23. iremnur yarma 4 b

  çok güzel ihşallah 100 alırım çok teşekkür ederim

 24. yalnız bunları kendiniz yazmanız gerekio hoclar kızıo

 25. çok sağolun çok güzel bilgiler

 26. çok işime yaradı çok teşekkürler

 27. sprrr bılgılr warr tskrrr ederzz

 28. coook ısıme yaradı soolun
  :)
  <3

 29. ama keşke madde madde yapsaydınız çünkü hocalar öyle istiyor. off

 30. ahmet buğrahan tunç

  beden eğitiminden performansdan 100 alcam:=)

 31. valla bunun sayesinde çok şey anladım

 32. süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr :D :D

 33. iyiki warsınız…:D :D

 34. çokkkkkkkk teşekkürler bütün aradıklarımın hepsini burada buldum vallaha

 35. daha kısası yokmu be bunun!

 36. Keşke Madde Madde oLsaydı .s.s..s <3 Ama Genede Emeğe Saygım Var.. (:

Cevapla