Error. Page cannot be displayed. Please contact your service provider for more details. (26)

Çarşamba , Mart 21 2018
Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa / BRANŞLAR / OFİS EGZERSİZLERİ / Egzersiz ve hareketlilik….

Egzersiz ve hareketlilik….


                                            

Çoğu insan, zamanının çok önemli bir kısmını evde veya ofiste masa başında geçirmek durumundadır. Bu kişilerde boyun, sırt ve bel ağrıları çok sık görülür. Ağrılar nedeni ile, iş veriminde düşüş olmasının yanı sıra, bu kişilerin hayat kaliteleri, hayattan aldıkları tat azalır.
Doğumsal olarak bir anormallik olmasa da yanlış postür (duruş), zaman içinde insanın kas ve iskelet yapısında bozulmalara, deformasyonlara ve sonuç olarak ağrılara neden olur. İskeletimiz, yani kemiklerimiz, doğumumuzdan ölümümüze kadar bizim isteğimiz dışında metabolizmasını devam ettirir. Kendi isteğimiz ile, ilaç vs. kullanmadan, kemiklerimizi güçlendirmemiz mümkün değildir. Oysa ki kaslarımızı istemli olarak kasabilir ve güçlendirebiliriz.

Bunun için de çok çeşitli aletlerin olduğu jimnastik salonlarına gitmek zorunluluğumuz yoktur. Egzersizlerde kullanılan en önemli alet, kendi bedenimizdir. Önemli olan bu aleti nasıl ve ne şekilde kullanacağımızı bilmektir. Bilinçli olarak geliştirilmiş belli başlı egzersizleri, önerilen süre ve sayıda düzenli olarak yaptığımızda, vücudumuzdaki kasları çalıştırıp, güçlendirebiliriz. Güçlenen kaslar sayesinde, iskeletimize ve eklemlerimize binen yükü azaltır, vücudun yükünün direkt olarak onlara aktarılmasını engellemiş oluruz. Böylece eklemlerin yıpranması, diğer bir deyişle kireçlenmeler geciktirilmiş, hatta önlenmiş olur. Ofis çalışanlarının ortak sıkıntısı, uzun süre hareketsiz ve kötü pozisyonda kalmaktır. Düzgün olmayan pozisyonlarda uzun süre kalma durumunda kaslarda spazmlar, tutulmalar ve uzun dönemde de yerleşmiş şekil bozuklukları gelişir. Genel olarak bu durumlarda önerilen tedaviler, bu olumsuzluklar gelişmiş ise, uzun süre gerektirebilir. Dolayısı ile en iyi tedavi, bu durumların gelişmesini önlemek, postürü düzeltmek ve belli başlı hareketleri masa başında veya ofiste uygulamaktır.

Bedensel Yorgunluklar Verimi Nasıl Etkiliyor?

Sporda kondüsyon ne kadar önemli ise, işte de kondüsyon aynı derecede önemlidir. Beden gücü masa başı işlerde önemli gibi gözükmese de, uzun süre aynı pozisyonda çalışmak belli kas gruplarını çalıştırırken, bazı kas gruplarının çalışmaması ile sonuçlanabilir. Bu durumda kas grupları arası denge bozulur. Kısa vadede kişi ağrı hissederken, uzun dönemde kalıcı şekil bozukluğu meydana gelebilir.

Kasların çalışmadığı ve güçsüz olduğu durumlarda kasın kanlanması ve beslenmesi azalacağından, oksijen ihtiyacı tam karşılanamayacak, metabolik atıklar kastan temizlenemeyecektir. Bu durum da ağrı kaynağı oluşturacaktır. Ağrı ve hareketsizlik nedeni ile metabolizmadaki yavaşlama yorgunluk hissine ve doğal sonuç olarak iş verimliliğinde düşüşe neden olacaktır.

Yorgunluğu en aza indirmek için ofis çalışanları (duruş,oturuş gibi) nasıl davranmalı?

Postür, duruş demektir. Düzgün duruş için bedeni tanımak gerekir. İskeletimizin doğal eğrilikleri vardır ve bu eğriliklerin korunması gereklidir. Örneğin bel çukuru dediğimiz yer vücudun doğal bir eğriliğidir ve korunmalıdır. Bu eğimin artması veya azalması ağrı kaynağıdır ve belli hastalıklara zemin hazırlar. Karın ve sırt kaslarının güçlü olması bu eğriliğin korunmasında önemlidir. Masa başı çalışanları için oturdukları sandalye, nasıl oturdukları, bilgisayarı nasıl yerleştirdikleri, masa yüksekliği vs. önemli konulardır.

  • Oturdukları sandalye ne çok yüksek, ne çok alçak olmalıdır; ayak tabanları yere temas edecek ve dizler 90 derece bükük olacak yükseklikte ayarlanmalıdır.
  •  Masa yüksekliği, dirsek ile el bilek arasının yere paralel olmasını sağlayacak derecede olmalıdır.
  • Masa başında dik oturulmalı, arkası ayarlanabilir koltuk seçilmelidir.
  • Çene öne uzatılmamalı, geriye doğru çekilmeli ve baş dik tutulmalıdır.
  • Öne veya arkaya çok eğilmek doğru değildir.
  • Klavye kullanılırken el bileklerinin bükülmeden, nötral pozisyonda, rahat hareket etmesi gereklidir; el bileğinin bükülü olarak kullanıldığı durumlar, uzun dönemde ellerde uyuşma karıncalanmaya neden olabilecek sinir sıkışmlarına yol açabilir.

İşyerinde spor yapma imkanı olmayanlar ne yapmalı?

İşyerinde spor yapma imkanı çoğu zaman yoktur. Ancak masa başında ve ofis içinde kolaylıkla yapılabilecek hareketler vardır.
Boyun ve sırt kaslarını germeye ve güçlendirmeye yönelik çoğu egzersiz rahatlıkla masa başında yapılabilir.
Bunun yanısıra masa ve sandalyenizi kullanarak da sırt ve bacaklarınızı germe egzersizleri yapabilirsiniz.

Masa başı egzersizleri ne öBu egzersizler, kaslarda esnekliği ve uzamayı sağlamanın yanında, düzenli yapıldığında kasların güçlenmesine de yardımcı olur. Güçlenen kaslar sayesinde boyun, sırt ve bel omurları desteklenir, duruş düzelir, yorgunluk hissi azalır. Egzersizler sırasında düzenli nefes alıp vermeye dikkat ederseniz ruhsal gerginliğinizde de azalmaya yardımcı olursunuz.

Uzm.Dr. Burcu Sönmez
Türkiye Hastanesi
Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon


Hakkında yahya YALCiN

Cevapla