Error. Page cannot be displayed. Please contact your service provider for more details. (5)

Perşembe , Kasım 15 2018
Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa / GENEL / ANATOMİ / Kas Sistemi ve Özellikleri

Kas Sistemi ve Özellikleri


      

KAS SiSTEMi

Kasların ortak özellikleri nelerdir?
Kasların beş ortak özelliği vardır. Bu özellikler şunlardır:
a. Uyarılabilme,
b. İletebilme
c. Kasılabilme,
d. Elastik olma,
e. Viskoz kitle olmalıdır.
Her canlı doku gibi kaslar kendilerine yapılan uyarana yanıt verir. Bu yanıt kasılma şeklindedir. Genelde kaslar sinir yolu ile uyarılırlar. Ve bu uyarıyı iletebilme özelliğine sahiptir. Kasın kendisine gelen uyarılara yanıt verme şekli, kasılabilmedir. Kası istirahat uzunluğundan daha öteye germeye çalışırken, bir direnç ile karşılaşırız ve kası gerip uzatan kuvvet kesildiğinde, kas eski boyuna döner. Bu elastikiyet özelliğidir. Kas, şeklini değiştirmek isteyen kuvvete karşı, iç sürtünmelere bağlı bir direnç gösterir. Bu iki kuvvet arasında bir süre içinde denge oluşur. Bu kasın viskozite(akışkanlık) özelliğidir.

Lif, kas topluluğu demektir. Aynı amaç için hareket eden kas topluluğuna lif diyoruz. Kaslar çok ince ve bulunduğu bölgeye göre belli bir uzunluğa sahiptir. Bir kasın tek başına harekete katılması düşünülemez. Çünkü her kas tek başına hiçbir hareket yapacak güce sahip değildir. Hareketin devinimine göre bulunduğu bölgenin aktif olması kas yapısına bağlıdır. Kasın bulunduğu bölgenin hareket fonksiyonu ne kadar aktifse vücut o kadar aktif olur. Liflerin oluşturduğu kas grupları aynı anda kasılıp hareketin oluşmasını sağlar. Bilinçli yapılan hareketlerde lifin içinde bulunan kaslara kas uçlarındaki sinir uçları aynı iletiyi verip aynı anda kasılmasını sağlar. Ama hiç olmadık yerde yapılan bilinçsiz ve ani hareketler Lif kopmasına sebep olmasa da lifin içindeki kaslara yeterli uyarı gelmediği için lif grubuna ait tüm kaslar kasılmaya geçmez. Harekete geçen kas sayısı az olduğundan çalışan kaslara aşırı yük biner ve kas zedelenmesine neden olur ya da lif içindeki kaslarda yırtılma olabilir.

İnsan vücudunda en önemli ve genelde toplum içinde yanlış bilinen bazı fizyolojik ve anatomik kavram ve değerlendirmeler vardır. Bunlardan en önemlisi ağrılardır. Ağrıların oluşma sebebi tamamıyla sinirlerden kaynaklanmaktadır. Ağrıyı ve iletiyi beyne ileten tek vücut parçası sinirlerdir. Mesela kemikler içinden sinirler geçmediği için kemikler ağrıyı ve acıyı hissedemez.

Hareketlerdeki performans ve verimlilik yetişme tarzı, yaşamış olduğumuz coğrafi koşullar ve kültüre göre değişebiliyor. Ama genel olarak hareketin oluşması için psiko-motor işleyişte yer alan vücut öğeleri tüm insanlarda aynıdır. Kasın kasılma şekli ve pozisyonu az önce saydığım farklılıklar dışında hemen hemen aynıdır. Onun için rekreasyon çalışmaları içinde uyguladığım teknik hareketler diğer tekniklerle benzer özellikler taşısa da antrenmanda işlevliği ve dozajı farklılık gösterir. Benzer hareketler uygulama ve diğer hareketlerle bağlantısı farklı olması etkisi üzerinde çok büyük değişimler sağlayabilir. Örneğin kalp için çok faydalı olan bir hareketi vücut yorgun olduğunda yada beden hareket için hazır olmadığında yapıldığında kalp problemi ortaya çıkarır.

Bedensel yapımız ve işleyişi ile ilgili anlattığım bu bölümde dikkat edilmesi gereken hususlar üzerinde bilmenin yetmeyeceği ve bedensel yapımızı hareketi uygulamadığı sürece faydasının dokunmayacağını bilmek gerekir. Sadece bedensel çalışmalarla vücudumuzu tam anlamıyla sağlığına kavuşturduk diyemeyiz. Rekreasyon projemde bölümlere ayırdığım konular ve alt başlıklar birbirleri ile bağlantılı olup tek başına vücuda yeteri faydayı sağlayamayacağını özellikle belirtmek istiyorum.


Hakkında yahya YALCiN

Cevapla