Error. Page cannot be displayed. Please contact your service provider for more details. (16)

Salı , Kasım 13 2018
Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa / BEDEN EĞİTİMİ / FUTBOL EĞİTİMİ

FUTBOL EĞİTİMİ


FUTBOL ile ilgili görsel sonucuFutbol belki de tüm sporların en talepkarıdır.

Modern oyunda (herhangi bir seviyede) futbol eğitimi ve şartlandırması şarttır.

Çok az spor, uzun ve düzenli dinlenme süreleri olmadan süren geniş bir oyun alanı olarak oynanır.

Oyuncular bir maç sırasında 8-12km’yi kaplarlar,% 24′lük yürüyüş,% 36′sı koşu,% 20′si pasaj,% 11′i sprinting,% 7′si geriye doğru hareket eder ve% 2′si topa sahip iken hareket ederler (1).

Futbol oyuncuları, VO2max ile mükemmel   performansa sahip olup, elit sanatçılarda 55 ile 70 ml / kg / dak arasında değişmektedir (2,3). Oyun laktat eşiğine yakın bir ortalama yoğunlukta oynanır   - maksimum kalp atış hızının yaklaşık% 80-90′ı (4,5).

Futbolda doğru antrenman tipi ne kadar önemlidir?

Bir oyuncunun aerobik kapasitesi ne kadar büyük olursa, tipik bir oyun sırasında daha fazla yer kaplar (5,6). Ek olarak, geliştirilmiş dayanıklılık, bir oyunda tamamlanan sprint sayısını da artırır (7). Genç futbolcuların VO2max’ını 8 haftalık bir periyotta% 11 oranında artırarak, rekabete dayalı maçta toplam mesafede% 20′lik bir artış ortaya çıkmış, topla ilgili% 23′lük bir artış ve% 100′lük bir artış olmuştur. Her oyuncu tarafından gerçekleştirilen sprint sayısı (5).

Diğer şartlanma biçimlerine ne demeli?

Artık kuvvet antrenmanı futbolda önemli bir rol oynuyor. Bununla birlikte, geleneksel “3 tekrarlı 10 takım” yaklaşımıyla ağırlık kaldırmak sadece eğitim süresini harcamak için etkili bir yol değildir. Futbol patlayıcı güç  ve  kas dayanıklılığı dengesini gerektirir  . Bazı oyuncular kendi yalın kütlelerini arttırmaktan yararlanabilirler, ancak güçlerinin çoğunu futbola özgü güce dönüştürmeye odaklanmalıdırlar.

Futbol için kuvvet antrenmanı ayrıca kas dengesizliklerini düzeltmeye yardımcı olur. Özellikle futbolcular hamstringlerine göre aşırı güçlü kuadriseps geliştirmeye eğilimlidirler ve iyi biçimlendirilmiş bir kuvvet planı bunu ele alabilir ve gelecekteki yaralanmaları önleyebilir (8).

Aşağıdaki makaleler futbol eğitimi ve şartlandırmanın tüm önemli formlarını kapsamaktadır. Güç ve dayanıklılık eğitimi, örnek hız ve çeviklik seansları, esneklik eğitimi, ısınma ve soğuma gibi derinlemesine ele alınmıştır.

12 Aylık Futbol Eğitim Programı

Sadece yılın 8 ayı oynamanız durumunda bile, futbol antrenman programınız 12 ay boyunca gerilmeli. Bir anda neden daha fazla. Yapılacak ilk şey, programımızı 4 ayrı aşamaya ayırmak…

  • Erken sezon öncesi futbol eğitimi
  • Geç sezon öncesi futbol eğitimi
  • Sezon içi futbol eğitimi
  • Kapalı veya sezon dışı futbol eğitimi

Eğer sadece yaz mevsiminde zindeliğinizi geliştirmek istiyorsanız – gelecek sezon denemelere hazır olarak – programınızı geç sezon öncesi aşamaya dayandırın. Yan Not Bu aşamada bireysel seanslar için endişelenmeyin. Bu “büyük resim” – tüm farklı eğitim türlerinin nasıl birbirine uyduğu. Bu sayfanın altında, mukavemet, hız, matkap ve benzeri konuları kapsayan çok daha fazla makale bulacaksınız. Ama henüz onlara gitme! Tamam, her aşamaya biraz daha ayrıntılı olarak bakalım… Erken Sezon Öncesi (4-6 hafta)

Profesyonel oyuncular, sezon öncesi ilk yarıda bir top göremezler.

Vurgu, daha zorlu, geç sezon öncesi futbol antrenmanlarına hazırlanmaktır. Bu erken aşamada molaları hafif ve çok zorlu tutmuyor. Yapmanız gereken en son şey, tüm dışarı, mide burkulma aralığı eğitimine dalmaktır!

Dayanıklılık Eğitimi Sürekli
olarak sürekli eğitim için sopa  . Bu düşük yoğunluklu aerobik koşullandırmadır. Sürekli eğitim ilk 2-3 hafta boyunca gerçekleştirdiğiniz tek dayanıklılık eğitimi şekli olmalıdır.  Geç mevsime geçerken, daha yoğun aralıklı antrenmanlarakademeli olarak ilerleyin .

Güçlendirme Eğitimi
İdeal  olarak, rekabetçi mevsimin başlamasından birkaç hafta önce maksimum gücü geliştirmek istersiniz  . Niye ya?

Patlayıcı güç  ve hatta hız geliştirmeden önce, önce  sağlam bir güç tabanı geliştirmelisiniz. Maksimum dayanımın gelişmesi 12 hafta kadar sürebilir, bu nedenle eğer sizin için bir öncelik önceliği varsa, sezon dışı sezon boyunca kuvvet antrenmanınıza başlayın.

Hız ve Güç Eğitimi
Bu aşamada herhangi bir hıza veya güce ihtiyaç yoktur. Geç sezon öncesi ve sezon içi kadar bırakın.

Esneklik
Bir futbol antrenman programında esnekliğin önemini tahmin etmeyin. Ne yazık ki çoğu futbolcu var. Esneklik eğitimi, iyileşme ve yaralanmaların önlenmesi için gereklidir. Dünyadaki en iyi oyuncular aralarında işe yaramaz!

Yine aşağıdaki hareket aralığınızı artırmak için kullanabileceğiniz iyi bir futbol germe egzersizleri bulacaksınız. Ve orada esnekliği geliştirmek için germe olduğunu unutmayın bir ısınma sırasında germe aynı değildir. Bazı önemli farklılıklar var.

Beceri ve Taktik Eğitim
Bu aşamada yaptığınız beceri çalışması, sahip olduğunuz süreye bağlıdır. Zorlu kondisyon antremanı yapacak kadar eski oyuncular (16 yaş üstü) nispeten yüksek bir beceri seviyesine sahip olacaklar. Bunu söyledikten…

Gelişmeyi asla durduramazsın!

 


Hakkında SportMen

Yoruma kapalı.