Error. Page cannot be displayed. Please contact your service provider for more details. (1)

Cuma , Mart 23 2018
Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa / GENEL / sporda ısınma ve soğuma

sporda ısınma ve soğuma


                                

Sporda Isınma ve Soğuma

 Isınma egzersizleri kaslarınızı egzersize başlamadan evvel esnek hale getirip sakatlanma riskini azaltmaya sağlayan hareketlerdir. Bu tür hareketlerde esneme hareketlerine “ Flexibility” , germe hareketlerine de “Stretching” hareketleri olarak adlandırılmaktadır.
İlk başlangıçta, hafif kültürfizik ve benzeri hareketlerle kasları ısıtıp daha sonra , esneme hareketlerine geçilip, tempo yükseltilmelidir. Kültürfizik hareketlerinden sonra, 5 dakika bisiklet veya 5 dakika yürüyüş yeterli olmaktadır. Bir çok insan terleyene kadar bu tür hareketlere devam etmeyi tercih etmektedir, bu kesinlikle yanlıştır. Çok fazla ısınırsanız, bu sefer antremandaki performansınız kesinlikle düşer.
Soğumada ısınma gibi gereklidir. Soğumanın da 2 temel amacı vardır:1)nabzın hızlı atışını egzersiz öncesi seviyesine yavaşça indirmek 2)kasların çalışması esnasında oluşan yorgunluk maddeleri (laktik asit) vs. kimyasal atıkların tesirini asgari düzeye indirmek. Çalışmayı birdenbire durdurursanız,kalbe temizlenmek için gitmesi gereken kan, tekrar aktif olan kaslarda kalır. Bunun neticesinde baş dönmesi,aşırı yorgunluk ve mide bulantısı şeklinde etkiler görülür. Soğuma süresi de, yaklaşık 5 ila 10 dakika olmalıdır.


Hakkında yahya YALCiN

Cevapla